Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym?

Redakcja

23 marca, 2024
Spływ kajakowy to jedna z najczęściej wybieranych rozrywek w okresie letnim. Dostarcza wiele emocji, frajdy i niezapomnianych wspomnień. Przed udaniem się nad rzekę i zorganizowaniem spływu kajakowego, warto się do niego odpowiednio przygotować, by zapewnić sobie i towarzyszom bezpieczeństwo. Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować się na spływ kajakowy, dobrze trafiłeś!

Jakie są najważniejsze rzeczy, o których powinniśmy pamiętać przed spływem kajakowym?

Każdy spływ kajakowy wymaga odpowiedniego przygotowania. Wiele zależy od pory roku, podczas której będzie odbywać się spływ. Najważniejsze jest założenie wygodnych ubrań z materiałów szybkoschnących, które nie będą ograniczać i krępować ruchów. Zapobiegawczo warto wziąć do plecaka jeden komplet ubrań na zmianę. Równie ważne są buty, które powinny być wyposażone w twardą podeszwę, najlepiej wodoodporne. Sprawdzają się podczas ewentualnego wywrócenia się kajaka, gdzie stopy mogą spotkać się z ostrym i niepewnym dnem rzeki.  Pamiętać należy także o zabezpieczeniu cenniejszych rzeczy przed wodą, takich jak na przykład telefon. Doskonale sprawdzają się wodoszczelne obudowy. Warto także przymocować cenniejsze rzeczy do siebie lub kajaka, by zminimalizować ryzyko zgubienia ich pod wodą. Warto kierować się zasadą, by nie brać ze sobą zbędnych i niepotrzebnych rzeczy, które nie dość, że zajmują miejsce, to są dodatkowym obciążeniem. Przed spływem kajakowym warto sprawdzić prognozę pogody i w razie zapowiadanych silnych wiatrów czy ulew przełożyć spływ na inny dzień. 
splyw kajakowy przygotowania porady

Jakie są niezbędne rzeczy na spływ kajakowy?

Oto lista rzeczy, w które warto zaopatrzyć się na jednodniowy spływ kajakowy. Wybierając się na jednodniowy wypad, nie ma konieczności pakowania wielu rzeczy. Wystarczy kilka produktów, które sprawią, że spływ wywoła same pozytywne odczucia.
  • Ubrania na zmianę, w które można się przebrać, w sytuacji, kiedy kajak się wywróci. 
  • Nakrycie głowy, na przykład czapka z daszkiem.
  • Wygodne buty z twardą podeszwą, najlepiej wodoodporne.
  • Środek przeciwko komarom, gdyż uwielbiają one mokre środowisko.
  • Środki do dezynfekcji i opatrzenia ran oraz łagodzące ugryzienia owadów. Przyda się także produkt przeciwko kleszczom.
  • Mokre chusteczki.
  • Okulary przeciwsłoneczne.
  • Krem ochronny z filtrem, który ochroni skórę przed mocnymi promieniami słońca.
  • Wodoszczelne etui na telefon oraz inne ważne rzeczy osobiste.
  • Prowiant-wodę do picia, kanapki czy inne odżywcze przekąski. 

Polecane: